Centrum Analizy Ryzyka Eksploatacji Statków realizuje prace badawcze oraz zlecone w zakresie bezpieczeństwa na morzu, obszarach portowych i obiektów off-shore.
Centrum wyposażone zostało w siedem nowoczesnych specjalistycznych urządzeń badawczych, oprogramowanie analityczne oraz urządzenia wspomagające prezentację i archiwizację wyników prac badawczych.
W Centrum powstało w wyniku realizacji projektu Akademii Morskiej w Szczecinie. Jest to jedyny tego typu ośrodek badawczy w kraju. Realizujemy:
- Badanie pasów ruchu statków na trasach żeglugowych, torach podejściowych, kanałach portowych.
- Badanie strumieni ruchu statków na trasach żeglugowych, torach podejściowych, kanałach portowych w aspekcie ich parametrów techniczno-eksploatacyjnych.
- Badanie strumieni transportu ładunków ze szczególnym uwzględnieniem ładunków niebezpiecznych na trasach żeglugowych, torach podejściowych , kanałach portowych.
- Badanie tras żeglugowych w zakresie ich dostosowywania do strumieni ruchu statków.
- Badanie potencjalnych skutków kolizji statków lub statku z budowlą hydrotechniczną, w tym z infrastrukturą off-shore i rurociągami podwodnymi.
- Badanie potencjalnego obszaru skażenia ekosystemu będącego efektem kolizji statku.
- Określenie metodą symulacyjną zakresu technicznego uszkodzenia statku będącego efektem kolizji.
- Określenie metodą symulacyjną zakresu technicznego uszkodzenia budowli hydrotechnicznej, w tym infrastruktury off-shore i rurociągu podwodnego.
- Optymalizacja portowych urządzeń hydrotechnicznych.
- Określenie rozkładu błędu człowieka w różnej grupie zawodowej.
- Planowanie akcji ratunkowej i usuwania skutków awarii.
Budowa centrum poprawi bezpieczeństwo ruchu w transporcie morskim, ale również na obszarach portowych na Bałtyku (w tym m.in. nowo budowanego portu zewnętrznego w Świnoujściu).
Zastosowane technologie przy budowie centrum promują na polskim rynku najlepsze rozwiązania technologiczne spełniające polskie i europejskie przepisy oraz normy, między innymi w zakresie ochrony środowiska.